Choć nie stosuje się już hipnozy jako jedynego środka znieczulającego w trakcie operacji, to dużą korzyść z jej stosowania mogą odczuć chorzy będący po zabiegach chirurgicznych. Hipnozę z powodzeniem stosuje się także u osób po oparzeniach, do niwelowania strachu przed leczeniem stomatologicznym oraz łagodzenia bólu w trakcie porodu.
Spośród wszystkich zbadanych dotąd metod alternatywnych to właśnie korzystne działanie hipnozy u kobiet rodzących zostało najlepiej udokumentowane. Ciężarne poddawane hipnozie rzadziej potrzebują środków przeciwbólowych, częściej też decydują się na poród naturalny.
Niepodważalne zalety hipnozy
Hipnoterapia, podobnie jak inne naturalne metody leczenia, nie powinna zastępować terapii konwencjonalnej! Oznaką niekompetencji ze strony terapeuty prowadzącego seanse hipnozy jest zalecanie pacjentowi zaniechania korzystania z osiągnięć medycyny akademickiej. Profesjonalni hipnotyzerzy podkreślają, że najlepsze rezultaty osiąga się, jeśli terapia prowadzona jest równolegle z leczeniem standardowym, najlepiej we współpracy z lekarzem specjalistą.
Przy pomocy hipnozy nie tylko niwelowane są objawy somatyczne, ale także stymulowana jest samoobrona organizmu oraz psychika chorego, która odgrywa kluczową rolę w procesie wychodzenia z chorób. Hipnoza nie daje przy tym objawów niepożądanych, które prawie zawsze łączą się z leczeniem farmakologicznym.